Novinky

Razýmová skvěle odstartovala sezonu

České běžecké lyžování dostalo hned na startu sezony pořádnou vzpruhu v podobě skvělého výkonu Kateřiny Razýmové...

České běžecké lyžování dostalo hned na startu sezony pořádnou vzpruhu v podobě skvělého výkonu Kateřiny Razýmové. Ta ve finské Ruce na trati 10 kilometrů klasicky doběhla na vynikajícím pátém místě jen o 2,3 vteřiny za medailovými příčkami. Naznačila tak, že při lednovém závodu v Novém Městě na Moravě by české barvy nemusely být bez šance.

Razýmová zajela nejlepší český výsledek po skoro dvou letech. Naposledy se do desítky dostala Petra Nováková, která v lednu 2018 byla devátá v Lenzerheide ve stíhacím závodu volně na 10 km v etapě Tour de Ski. Na stupně vítězů Češky v SP čekají od března 2007, kdy Kateřina Neumannová doběhla druhá ve Falunu.

A nyní by se mohlo blýskat na lepší časy. Osmadvacetiletá Češka zajela své maximum, přestože se necítila nějak zvlášť ve formě. Vrchol mívá pravidelně až v lednu, kdy se právě pojedou závody na českém území a tam by se Razýmová mohla pokusit opět zaskočit světovou konkurenci.

„I přes ten výsledek jsem cítila, že mi k top formě ještě něco zbývá. To se těžko odhaduje, ale třeba podle tepové frekvence jsem na tom mohla být lépe. Takže o to větší pro mě bylo překvapení, když jsem zaběhla životní výsledek. Doufám, že taková umístění budu v sezoně sbírat častěji a že nezůstane jen u tohoto. Forma mi většinou přichází až v lednu," řekla Razýmová médiím po svém senzačním pátém místě.

Dosud přitom byla v SP nejlépe osmnáctá loni v Lahti rovněž na klasické desítce. „Vůbec nevím, co mám říct, protože jsem naprosto šťastná. Vůbec jsem to nečekala. Během závodu mi pořád hlásili, že jsem druhá, takže jsem si myslela, že mi hlásí úplné nesmysly. Teď mě mrzí ty dvě vteřinky, protože být třetí, to by byla úplná bomba," připustila Razýmová, že výsledek překvapil i jí. A to natolik, že se po dojezdu do cíle a pohledu na výsledkovou tabuli štěstím rozbrečela. „Prostě jsem nechápala, že bych mohla být takhle dobrá. Musím říct, že jsem se v průběhu závodu dokázala spokojit s tím, že jsem třetí nebo čtvrtá a ten poslední kilometr jsem prostě nevěřila a jela na autopilota," dodala.

A vydařený víkend potvrdila devátým. místem v následné stíhačce, do které vyrážela ze sedmé pozice a v elitní desítce se udržela „Hlavním cílem bylo nějak ustát nervozitu, protože po tom prvním vydařeném závodě, kdy jsem si nastavila vysokou laťku, jsem byla obrovsky nervózní. Přála jsem si, abych takový výsledek zopakovala, a měla strach, aby to nebyl propadák. Doufala jsem, že to dopadne dobře, a deváté místo je naprosto senzační," radovala se Razýmová.

Na první body v sezoně dosáhla ve stíhačce další česká reprezentantka Petra Nováková, která se s číslem 38 propracovala na devětadvacátou pozici. Sandra Schützová byla šedesátá.

Suverénní vítězkou obou závodů byla favorizovaná Norka Therese Johaugová. Nejprve jasně ovládla klasickou desítku s náskokem půl minuty před druhou Finkou Kristou Pärmäkoskiovou. Stíhačku pak vyhrála o 71 vteřin před Norkou Heidi Wengovou.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál domácí Iivo Niskanen. Mistr světa z roku 2017 o 13 sekund porazil obhájce celkového prvenství a vítěze zahajovacího sprintu Johannese Klaeba z Norska. Jediný český zástupce Michal Novák obsadil 46. příčku a nebodoval.

Dramatičtější průběh měl boj o prvenství v mužské stíhačce na 15 km. Obhájce prvenství v SP Klaebo do ní vyrážel jako první se čtvrtminutovým náskokem, ale zhruba po deseti kilometrech ho dostihli krajan Emil Iversen a finský vítěz sobotní klasiky Iivo Niskanen. Silná skupina jela pospolu až do závěrečného stoupání, v němž třiadvacetiletý Klaebo nastoupil a po výhře v pátečním sprintu si dojel pro celkový triumf v Ruka Triple. Iversen skončil druhý, domácí Niskenen třetí.

Závod se vydařil Michalu Novákovi, jenž se z 42. místa po sobotě propracoval na poslední bodovanou 30. pozici. Další body jediný Čech v závodě získal navíc za to, že zajel 25. čas dne.