Novinky

Triumf v Novém Městě mohou obhajovat Johaugová i Manificat

Světový pohár v běžeckém lyžování se vrací do Nového Města na Moravě po čtyřech letech...

Světový pohár v běžeckém lyžování se vrací do Nového Města na Moravě po čtyřech letech, ale tehdejší hlavní hrdinové Therese Johaugová a Francouz Maurice Manificat by měli mít možnost tehdejší triumf ve Vysočina Areně obhájit. Oba stále patří mezi světovou elitu a zejména Johaugová jako třetí žena celkového pořadí minulé sezony SP bude řazena k hlavním favoritkám.

Zatímco tentokráte půjde o dvoudenní slavnost, 23. ledna 2016 se konaly jen dva závody v jeden den. Muži běželi na 15 km volnou technikou a nejrychlejší byl Manificat, pro něhož to byl pátý triumf v závodech Světového poháru a první po více než dvou letech. Od té doby vyhrál dalších pět závodů, naposledy v lednu ve Švédsku.

Českým závodníkům se tehdy moc nedařilo. Martin Jakš skončil dvacátý a jako jediný Čech si připsal body. Lukáš Bauer krátce po doléčení poraněných žeber doběhl na 43. pozici. „Samozřejmě se nedalo čekat, že po třech měsících ležení na gauči udělám výsledek. Ale jsem rád, že jsem mohl startovat," řekl tehdy Bauer.

Ženy běžely volnou desítku, které kralovala Therese Johaugová. Nejrychlejší byla od prvního mezičasu a před sebe nepustila žádnou z konkurentek. Norskou krajanku Astrid Jacobsenovou porazila o 4,6 sekundy, třetí skončila Američanka Jessica Digginsová. České reprezentantky nebodovaly, nejlepší byla na 38. místě Petra Nováková.  Ta začala zostra, úvodní mezičas po 500 metrech ji zastihl na druhém místě takřka ve shodném času jako Johaugovou, ale pak se pořadím propadala. Nakonec za vítěznou Norkou zaostala o dvě minuty.

Pro desetinásobnou mistryni světa a vítězku 53 závodů SP Johaugovou to byl jeden z posledních triumfů, než musela v roce 2016 na dva roky přerušit kariéru kvůli suspenzaci za doping. Po pauze se však opět vrátila ve vrcholné formě a v minulé sezoně vyhrála hned 11 závodů.